Corona Virüsü
By: Date: Şubat 23, 2020 Categories: Bakırköy Masaj,Ataköy Masaj,Halkalı Masaj,Avcılar masaj,Corona Virüsü Etiketler: , , , , ,
Corona Virüsü

Corona Virüsü Son aylarda oldukça popüler olan ve dünyayı korkutan bir virüs olan Corona virüsü esasında hayvanlarda sıklıkla rastlanan bir virüstür. İlk olarak Güney Çin’de bulunan Guangdong Eyaletinde görülmüştür. Şu an itibari ile 32 ülkede görüldüğü tespit edilmiştir. Türkiye’de henüz görülmemiş olmakla birlikte şu anda komşu ülke olan İran’da görülmüştür. Bu nedenle bu ülke ile tek taraflı giriş çıkışlar yasaklanmıştır.
En çok akla takılan sorulardan birisi virüsün nasıl bulaştığıdır. Virüsün bulaşması hayvanlarla temas halinde daha çok bulaşabilmektedir. Ancak sağlıklı bir insana virüslü bir kişiden virüsün bulaşması solunum yolu ile ya da ten tene temas yolu ile olmaktadır. Bu açıdan bakıldığı zaman oldukça tehlikeli bir virüs türü olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca virüslü bir kişinin dokunduğu herhangi bir eşyaya dokunmak Corona virüsünün bulaşmasına sebep olabilmektedir.

Dünya genelinde son verilere göre virüsün etkilediği 80 bine yakın kişi bulunmaktadır. Bunun dışında 2 bin 500’e yakın kişinin bu virüs nedeni ile öldüğü yetkililer tarafından verilen bilgiler arasındadır. Virüsün bulunduğu ülkelerde geçici olarak eğitime ara verilmiştir. Ayrıca toplu yerlere gidilmemesi gerektiği virüsün bulaşmaması için alınacak tedbirler arasında yer almaktadır.
Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir?
Virüsün belirtileri arasında yüksek seyreden ateş oldukça yaygındır. Kas ve eklemlerde ağrı, solunum yetmezliği şikayeti, öksürük, boğaz ağrısı gibi şikayetler virüsten etkilenenlerin sıklıkla söylediği şikayetlerdir. Virüsten korunmak için şu anda bir aşı ya da önlem olmamakla birlikte bağışıklığın güçlü tutulması gerektiği uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.
Uzmanları en çok korkutan husus hastalığın kuluçka süresinin 13-14 gün kadar uzun olmasıdır. Yani hastalık belirtilerini 14 gün göstermemekle birlikte temas kurulan kişilere bulaşma ihtimali bulunmaktadır. Bu nedenle geç farkedilir. Hastalığın bulaşma hızı kuluçka süresinin uzun olması nedeni ile oldukça fazladır.
Hastalık yaşlıları ve çocukları daha fazla etkilemektedir. İlerlemesi durumunda organlardan herhangi birisinde yetmezliğe varacak ciddi problemlere sebep olur.
Hastalığın herhangi bir tedavisi bulunmamakla birlikte viral enfeksiyonlarda kullanılan ilaçlar kullanılmaktadır. Bu hastalığa yakalananlara bol bol istirahat tavsiyesi yapılmakla birlikte beslenmelerine dikkat etmeleri de uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Avcılar Sıcak Taş Masajı başlıklı makalemizde Avcılar masaj hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir